środa, 14 listopada 2012

Na Swaroga!

Rozpoczynamy nową serię ceramiki, inspirowaną mitologią Słowian. 
Dzisiaj poszła do pieca już poszkliwiona duża patera na której jest Ręka Boga i Symbol Swaroga. Mniejsza do kompletu już schnie, a w przygotowaniu miski na zupę i kubki do picia. Mamy nadzieję, że przypadną do gustu. Na pierwszym zdjęciu, nasz gmerek w kształcie Mokoszy.


Ucinając komentarze i pytania - o swastyce.

Tu też mokoszowy gmerek, ale dokładniejszy. Oba wykonała dla nas Aneta Majzner, z którą Dom Mokoszy współpracuje.

 Efekt końcowy szkliwienia, a jutro o tej porze pewnie będzie gotowa...


13 komentarzy:

 1. Większą paterę podglądałam w czasie warsztatów ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. no no widzę mega projekty! super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Jakie cuda z tego będą! Co ja mówię - już są! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. :D w końcu zaczynamy wprowadzac w życie projekty związane ze średniowieczem:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ręce Boga" niewiele mają wspólnego ze średniowieczem, choć sam motyw rzeczywiście przykuwa uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz rozwinąć swój komentarz... co to znaczy niewiele?

   Usuń
 6. W zasadzie nic. Jest to meander rodem z kultury przeworskiej, a więc okres rzymski i przed wędrówką ludów. Pomijając technologię produkcji takiego naczynia, sam kształt oraz ornamentyka jest dalece "inna", niż produkcje średniowieczne. Samo nazewnictwo symbolu jest wtórne i właśnie tu leży średniowieczny (wczesno) pies pogrzebany!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przeczytałeś pierwsze zdanie? "...Rozpoczynamy nową serię ceramiki, inspirowaną mitologią Słowian..." Akurat Tobie nie jest chyba obce słowo, inspiracja, prawda? :D Tak poza tym mam wrażenie, że widziałem podobne wzornictwo na tkaninach występujące w średniowieczu na terenie Rusi. Mogę się jednak mylić. Poza tym w naszych pracach chcemy odnosić nie tylko do wczesnego średniowiecza ale ogólnie do wyrobów z terenu Pomorza, szeroko rozumianej kultury Słowian.

   Usuń
 7. Spokojnie! To nie był z mojej strony żaden atak, a jedynie próba wyjaśnienia pewnej kulturowej niespójności, która pojawiła się w opisie. Oczywiście adaptacja róznorakich form, czy ornamentyki (nazwijmy ją roboczo historycznej) jest przeze mnie absolutnie zrozumiała, jednakże w trosce o historyczy obraz pomorza postanowiłem dokonac, jakby małego dopisku-zajawki, którego celem jest tylko i wyłącznie wskazanie źródła tej inspiracji. "Ręce boga" To niestety nie pomorze i nie mitologia Słowian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałe dodać, iż pisząc o naczyniu i innej techlonogii miałem na myśli tę stricte przeworską popielnicę w nawiazaniu do technologii średniowiecznej. Mogło i chyba zabrzmiało to, jakbym doczepił sie waszej patery. Mea culpa!

   Usuń
  2. Apacz, dzięki za Twoje komentarze:) Bardzo je cenimy i prosimy o więcej Super, jak ludzie chcą dyskutować o tym, co robimy;)
   Aaa, ta patera to jest właśnie, tak jak napisał Ruthra, tylko inspirowana dawnymi kulturami:)
   ps. Wpadł byś kiedyś do nas, tak propos:) Byśmy razem polepili!!!!!

   Usuń
 8. Polepić, jak polepić! Proponuję popić... Wpadne jak sie do Ustki wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D zrobimy Popijuchy:D Wpadaj koniecznie!

   Usuń

Chyba nie ma się co łudzić...

....że będę prowadzić regularnie tego bloga... łatwiej jednak nam jest to robić na fb, bo szybciej wstawia się posty i szybciej jest reakcja...