środa, 14 listopada 2012

Na Swaroga!

Rozpoczynamy nową serię ceramiki, inspirowaną mitologią Słowian. 
Dzisiaj poszła do pieca już poszkliwiona duża patera na której jest Ręka Boga i Symbol Swaroga. Mniejsza do kompletu już schnie, a w przygotowaniu miski na zupę i kubki do picia. Mamy nadzieję, że przypadną do gustu. Na pierwszym zdjęciu, nasz gmerek w kształcie Mokoszy.


Ucinając komentarze i pytania - o swastyce.

Tu też mokoszowy gmerek, ale dokładniejszy. Oba wykonała dla nas Aneta Majzner, z którą Dom Mokoszy współpracuje.

 Efekt końcowy szkliwienia, a jutro o tej porze pewnie będzie gotowa...


13 komentarzy:

 1. Większą paterę podglądałam w czasie warsztatów ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. no no widzę mega projekty! super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Jakie cuda z tego będą! Co ja mówię - już są! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. :D w końcu zaczynamy wprowadzac w życie projekty związane ze średniowieczem:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ręce Boga" niewiele mają wspólnego ze średniowieczem, choć sam motyw rzeczywiście przykuwa uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz rozwinąć swój komentarz... co to znaczy niewiele?

   Usuń
 6. W zasadzie nic. Jest to meander rodem z kultury przeworskiej, a więc okres rzymski i przed wędrówką ludów. Pomijając technologię produkcji takiego naczynia, sam kształt oraz ornamentyka jest dalece "inna", niż produkcje średniowieczne. Samo nazewnictwo symbolu jest wtórne i właśnie tu leży średniowieczny (wczesno) pies pogrzebany!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przeczytałeś pierwsze zdanie? "...Rozpoczynamy nową serię ceramiki, inspirowaną mitologią Słowian..." Akurat Tobie nie jest chyba obce słowo, inspiracja, prawda? :D Tak poza tym mam wrażenie, że widziałem podobne wzornictwo na tkaninach występujące w średniowieczu na terenie Rusi. Mogę się jednak mylić. Poza tym w naszych pracach chcemy odnosić nie tylko do wczesnego średniowiecza ale ogólnie do wyrobów z terenu Pomorza, szeroko rozumianej kultury Słowian.

   Usuń
 7. Spokojnie! To nie był z mojej strony żaden atak, a jedynie próba wyjaśnienia pewnej kulturowej niespójności, która pojawiła się w opisie. Oczywiście adaptacja róznorakich form, czy ornamentyki (nazwijmy ją roboczo historycznej) jest przeze mnie absolutnie zrozumiała, jednakże w trosce o historyczy obraz pomorza postanowiłem dokonac, jakby małego dopisku-zajawki, którego celem jest tylko i wyłącznie wskazanie źródła tej inspiracji. "Ręce boga" To niestety nie pomorze i nie mitologia Słowian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałe dodać, iż pisząc o naczyniu i innej techlonogii miałem na myśli tę stricte przeworską popielnicę w nawiazaniu do technologii średniowiecznej. Mogło i chyba zabrzmiało to, jakbym doczepił sie waszej patery. Mea culpa!

   Usuń
  2. Apacz, dzięki za Twoje komentarze:) Bardzo je cenimy i prosimy o więcej Super, jak ludzie chcą dyskutować o tym, co robimy;)
   Aaa, ta patera to jest właśnie, tak jak napisał Ruthra, tylko inspirowana dawnymi kulturami:)
   ps. Wpadł byś kiedyś do nas, tak propos:) Byśmy razem polepili!!!!!

   Usuń
 8. Polepić, jak polepić! Proponuję popić... Wpadne jak sie do Ustki wybiorę.

  OdpowiedzUsuń

Chyba nie ma się co łudzić...

....że będę prowadzić regularnie tego bloga... łatwiej jednak nam jest to robić na fb, bo szybciej wstawia się posty i szybciej jest reakcja...